MSG - Mono Sodyum Glutamat Nedir?

Mono Sodyum Glutamat Nedir? Halk arasında genel olarak Çin tuzu olarak bilinen Asıl adı “Mono sodyum glutamat” (MSG) olan Çin tuzu, tat verici gıda katkı maddesidir. Monosodyum Glutamat Zararları saydıkça bitmeyen derinlere inildiğinde tehlike saçan zararlı bir gıda maddesinden oluşuyor. Ambalaj ürünleri üzerinde E-621 Mono sodyum Glutamat Kodu şeklinde yer alabiliyor. Konulduğu her gıdaya lezzet veren MSG
sağlığı olumsuz yönde etkileyerek sinir sisteminin bozulmasına, insan vücudunda zamanla  iltihabi reaksiyona neden olabilme gibi durumları beraberinde getiriyor. Halk arasında Çin tuzu olarak anılan bu zararlı gıda maddesi Çin'den gelmemiştir. Çin tuzu denmesinin nedeni Çin'de kullanım oranının oldukça yüksek olmasından kaynaklıdır. Zamanla beyin kimyasını bozan, harekete geçiren, bağımlılık yapan MSG lezzet arzusunu yöneten oldukça güçlü bir katkı maddesi halini almıştır. Örneğin konulduğu her yiyeceğin tadının beyin tarafından güzel olarak algılanması sağlanıyor. Üretici firmalar bu durumu fırsat bilerek imal etmiş oldukları ürünlere MSG maddesi koymayı kendilerine görev biliyor.
Bizce içerisinde MSG bulunan hiç bir ürün tüketilmemesi gerektiği gibi aynı zamanda her tüketici bu hassas konular hakkında detaylı bir şekilde bilinçlendirilmelidir. Sizlerde sevdiklerinizi bu konu hakkında bilinçlendirerek en azından zararlı olan bu E-621 koduyla geçen MSG’nin kullanım oranını sevdikleriniz arasında en aza indirgenmesini sağlayabilirsiniz.

İsotto Çiğköfte Katkı Maddesi İçermez!!

İsotto Çiğköfte'nin ürünlerinde kesinlikle Bulyon, MSG tuzu ve kıvam arttırıcı gibi katkı malzemeleri kullanılmamaktadır. Sağlık uzmanları bazı firmaların çiğ köftelere et aroması vermek için kullandıkları bulyon’un büyük tehlike saçtığı araştırmalarla ortaya koymuşlardır. Sadece merdiven altı olarak tabir edilen üretim alanlarında değil kurumsal olan birçok firma çiğ köftelerde bulyon kullanmaktadır. Çiğ köfteler bekleyen ürünler oldukları için, bulyonlar bakteri oluşumlarına yol açabilmektedir. Bu durumda tüketicilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Sektörü olumsuz etkileyen bu duruma karşı denetimlerin artırılması ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. İçerisinde bulyon kullanılan çiğ köfteler aynı zamanda et grubuna karşı hassas olan tüketiciler tarafından da bilinmeden tüketilmektedir. 

İsotto Çiğköfte'nin Ürünleri Helal Gıda Belgesine Sahiptir.

Helal Belgesi Nedir ?

Helal belge tarafsız ve ehil bir kurumun üretimin tüm sürecinde Helal kriterlerine göre üretim sürecini kontrol altına alarak değerlendirme sürecinde üreticiye verdiği onaylanmış bir belgedir.

İsotto Çiğköfte olarak ürünlerimizdeki tüm hammadde ve girdiler helal gıda anlayışına uygundur. Özellikle bulyon, et suyu, aroma, koruyucu madde ve katkı maddeleri kesinlikle kullanılmamaktadır. Ürünlerimiz, etiketinden ambalajına, hammaddesinden üretimine, paketlenmesinden depolanmasına kadar, en titiz şekilde hazırlanarak tüketime sunulur. Ürünlerimizin eşsiz lezzeti ve doğallığı bu temel prensibin sonucudur. Hijyenik ortamlarda hazırlanılan ürünlerimizi müşterilerimize en güzel şekilde sunarak daima kaliteden yana çalışmalar yürütüyoruz. Bizler biliyoruz ki sağlık ve memnuniyetin olduğu her çalışma ortamı başarının en temel anahtarıdır.