Etsiz Çiğ Köfte Sağlıklıdır, Ancak Bunlara Dikkat Edin

Çiğ köfte geçmişten bu yana geleneksel lezzetle bütünleşmiş  Şanlıurfa ve Adıyaman yörelerine ait vazgeçilmez bir lezzettir. Geleneksel lezzetinde etli çiğ köfte olarak tüketilen daha sonralardan içerisinde bulunan çiğ et nedeniyle sağlığı tehdit eden birçok hastalığın oluşmasına sebep veren bir lezzet haline gelmiştir. İçerinsinde bulunan etin zamanla bakteri üretmesi ve sağlığı olumsuz etkilemesinden dolayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle tamamen ticari olarak satışına son verilmiştir. Zamanla etli çiğ köfteden daha lezzetli hale gelen, içerisine eklenen eşsiz baharatlarıyla Etsiz çiğ köfte sevenlerinden tam puan alarak lezzet listesinin başında yer almayı başarmıştır. 

Etsiz Çiğ Köftede Bu Maddelere Dikkat

2008 yılı itibariyle satışı durdurulan etli çiğ köfte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlığa zarar verme gerekçesiyle ticari satışına son verilmiştir. Ancak birçok çiğ köfte firması eski lezzetinden ödün vermemek adına yasak olmasına rağmen çiğ köftenin içerisine zararlı maddeleri koyarak insan sağlığını hiçe sayıp satışlarına devam etmektedir. Bu zararlı maddelerin içerisinde;

Çin Tuzu olarak bilinen MSG ilk sıralarda yer almakta. İnsan sağlığına olumsuz etkileri bulunan MSG bağımlılık yaparak sindirim sisteminde belirli tahribatlara sebebiyet verdiği ve ülkemizde tüketimi kesinlikle önerilmeyen zararlı bileşenlerden oluşan bir katkı maddesidir. İçerisinde MSG’nin yer aldığı etsiz çiğ köfte markalarının tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Et bulyon kullanan pek çok firma bulunmaktadır. Et bulyon katkı maddesini içerisinde bulunduran çiğ köfte kesinlikle tercih edilmesinde fayda vardır. Bulyonların içerisinde bulunan besinler tam olarak ertilmediği için konulduğu çiğ köfte içerisinde bekledikçe bakteri oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Koruyucu maddeller çiğ köfte ürünlerinde bazı firmalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Çiğ köfte kesinlikle raf ömrü daha kısa ve taze tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Bundan dolayı taze tüketilmeli ve koruyucu madde içeren markalar tercih edilmemelidir. Aynı zamanda açıkta kalan çiğ köfte üzerinde ciddi şekilde bakteri ürer. Üstü uzun süredir açıkta bekletilen çiğ köfte ürünlerinin tüketilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

İsotto Çiğköfte olarak ürünlerimizdeki tüm hammadde ve girdiler helal gıda anlayışına uygundur. Özellikle bulyon, et suyu, aroma, koruyucu madde, Çin Tuzu(MSG), katkı maddeleri kesinlikle kullanılmamaktadır. Hijyenik ortamlarda hazırlanılan ürünlerimizi müşterilerimize en güzel şekilde sunarak kalitemizden asla ödün vermiyoruz. Değerlerimizin başında yer alan sadakat ve kalitenin bizim için en iyi başarı noktası olduğuna herşeyden çok inanıyoruz. Müşterilerimiz için en sağlıklısını en katkısız şekilde üreterek yolumuza devam ediyoruz.