Çiğköftenin Raf Ömrü Ne Kadardır? Çiğköfte Severler Dikkat!

Ülkemiz geleneksel lezzetlerinden olan çiğköfte sevenleri için sadece bir yiyecek değil aynı zamanda bir tutku haline gelmiştir. Çiğköftenin insan sağlığına saymakla bitmeyen faydalarının yanı sıra yapımında kullanılan binbir çeşit baharat ve besinleri ile mükemmel bir lezzet olduğunu söylemek mümkün. Peki bu kadar lezzetli olan bir yiyecek olan çiğköfte için belirlenen raf ömrü ne kadar? Bir çiğköfteyi kaç gün içerisinde tüketmek gerekiyor? Çiğköfte buzlukta bozulur mu? Vakumlu çiğköfte ne kadar dayanır? Gibi aklınıza takılan tüm sorularınızın yanıtlarını rehber yazımızda bulabilirsiniz.

Çiğköftenin Raf Ömrü Ne Kadardır?

Çiğköftenin taze olması içerisinde bulunan besin değerleri açısından çok önemlidir. Çiğköfte severlerin taze olmayan bir çiğköfteyi hemen anlamaları elbette kaçınılmazdır. Çiğ köftenin bozulduğunu nasıl anlarsınız? Bayat veya bozuk bir çiğköfteyi tespit etmenin en kolay yolu çiğköfteyi koklamaktır. Eğer çiğköfteden ekşime kokusu geliyorsa köfte tazeliğini kaybetmiş demektir.

Çiğköftenin raf ömrü standart olarak 2 gündür. Sağlıklı olanı ise günlük tüketilmesidir. Süre uzadıkça çiğköfte bayatlar. Buzdolabında korunması köftenin raf ömrünü uzatmaz. Pek çok insan bu konuda yanılmaktadır. Buzdolabında dahi olsa havayla temas eden çiğköfte, süre geçtikçe acısı artar ve ekşime yapar. 2 günden fazla bekleyen köfte kesinlikle tüketilmemelidir.

Çiğköfte Buzlukta Saklanır Mı?

Çiğköfte günlük tüketime uygun bir gıdadır ancak yapımı biraz zahmetli olduğundan genelde dışarıdan alınarak tüketilir. Bu durumda pek çok soruyu beraberinde getirmektedir. Çiğköfte saklama durumunda her kişi kendine göre uygun yöntemleri uygulamaktadır.

Çiğköfte buzlukta yani dondurucuda saklayabilirsiniz ancak bunu tavsiye etmiyoruz. Çünkü buzlukta saklanan bir çiğköftenin tadında değişimler, kıvamında bozulmalar meydana geldiği gözlemlenmiştir. Çiğköfte günlük tüketime göre daha uygun bir gıda olduğundan buzlukta muhafaza edilmemesini öneririz.

Çiğköfte buzdolabında ne kadar süre bekletilebilir? Çiğköfteyi hava almayacak şekilde kapattıktan sonra buzdolabında 2 gün kadar muhafaza edebilirsiniz. Ancak buzdolabında korunması köftenin raf ömrünü uzatmaz. Hava alan çiğköftenin günlük olarak tüketilmesi önemlidir.

Çiğ Köfte Nasıl Saklanmalıdır?

Çiğköfte saklarken her gıdada olduğu gibi öncelikle dikkat edilmesi gereken husus çiğköftenin hava almamasıdır. Çiğköfte hava almaya başladığı andan itibaren canlı rengini yitirerek tadında değişimlere uğrar. Bundan dolayı hava ile temas eden çiğköfteyi günlük tüketmeye özen gösterin. Eğer günlük tüketmeyeceğinizden fazla miktarda varsa buzdolabında hava almayacak şekilde muhafaza ederek en fazla 2 gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Etli çiğköfte ve etsiz çiğköfte fark etmeksizin saklanma koşullarında bir değişiklik olmamaktadır. Bu sebeple çiğköfte salarken;

  • Kesinlikle hava almamasına özen gösterilmelidir.
  • Güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.
  • Günlük olarak tüketilmeli ya da tüketilecek miktarda alınmalıdır. Eğer fazla miktarda çiğ köfte kalmış ise kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Lezzetli Porsiyon Çiğköftenin Sırrı İsotto Çiğköfte’de Saklı

İsotto Çiğköfte olarak siz değerli müşterilerimize taze ve doğal ürünlerle lezzetine doyum olmayan çiğ köfteleri hiçbir katkı maddesi olmadan sunuyoruz. Bizim için en değerli yol müşterilerimizin en doğal yöntemlerle lezzetli çiğ köfteyi tatmalarıdır. Günden güne büyüyen bayiliklerimizle adımızı Türkiye’nin her noktasına tanıtmayı hedefliyoruz. Düşük çiğköfte bayilik fiyatlarımız ile yeni girişimcileri aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz. Kendi işinizin sahibi olmak için hemen bizi arayın sizi süreç hakkında detaylı bilgi sahibi yapalım.

Çiğköfte Bayiliği Almak İçin Tıklatın